TARİHÇE

Alsancak Stadı nasıl ve ne zaman kuruldu?

1910’ların başında bölgede, o zaman yaşayan Rumların takımı olan Panionios o zamanlar maçlarını bu alanda oynamış, ne var ki Türk Kurtuluş Savaşı’ndan sonra bölgeyi terk etmek durumunda kalmıştır. Böylece İzmir Valiliği’ne kalan bu futbol alanı, 1929 yılında kapalı ve açık tribünlerin inşa edilmesiyle Alsancak Stadı adıyla tam anlamda bir futbol stadına dönüştürülmüştür. 1971 yılında Mimar Harbi Hotan tarafından stada son şekli verilerek yenileme çalışması yapılmıştır.

1959 yılında kurulan Türkiye Futbol 1. Ligi’nde Altay, Göztepe, Karşıyaka, Altınordu ve İzmirspor olmak üzere beş İzmir takımı bulunuyordu. Alsancak Stadı o yıllardan süregelerek yarım asırdır Türkiye Ligleri’ndeki İzmir takımlarına evsahipliği yapmaktadır. Bu stadta Olympique de Marseille, AS Roma, Benfica, Atletico Madrid, 1860 München, Cardiff City gibi o dönemin Avrupa devleri ağırlanmış, İstanbul takımları (Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe) pek çok kez İzmir takımları tarafından mağlup edilmiştir.

Stad, yıllar boyunca Altay Spor Kulübü tarafından kiralanmış olup, Altay, Göztepe ve Karşıyaka maçlarını uzun yıllar boyunca Alsancak Stadı’nda oynamışlardır. Ayrıca zaman zaman Altınordu ve İzmirspor da ihtiyaca göre bu stadı kullanabilmektedir.

Stadyumda, kapasite koltuklu olarak 15.358’dir. Kale arkası tribünleri yoktur. Birçok kez elden geçirilen stadyum, aynı zamanda 2005 Yaz Üniversite Oyunları’na da ev sahipliği yapmıştır.

Enler ve ilkler: 

  • Türkiye 1. Ligi’nin ilk golü 21 Şubat 1959’da İzmirsporlu Özcan Altuğ tarafından 11. dakikada Alsancak Stadı’nda atılmıştır.
  • Türkiye 1. Ligi’nin ilk karşılaşması İzmirspor ile Beykoz arasında 21 Şubat 1959’da Alsancak Stadı’nda oynanmıştır.
  • Türk takımları arasındaki o güne kadar ki en üst düzey Avrupa Kupası maçı 23 Nisan 1969’da Göztepe ile Újpest FC arasında Alsancak Stadı’nda oynanmıştır.
  • 23 Mayıs 1976’da, Altay Alsancak Stadı’nda Göztepe ve Trabzonspor karşılaşmış. 0-0 biten maçın sonunda Trabzonspor şampiyonluğunu resmen ilan etmiştir.[3] Böylece Anadolu’nun ilk şampiyonu bu stattan çıkmıştır.

Deprem raporu: 
6 Ağustos 2014 tarihinde yapılan depreme dayanıklılık testinde, sonucun stadın can güvenliği bakımından riskli çıkması dolayısıyla 20 Ağustos 2014 tarihinde alınan kararla stadyum kapatılmıştır. Bu durumdan sonra işletme hakkına sahip Altay kulübü kendi internet sitesinde karara tepki göstermiştir.

2015 yılının Mart ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü’ne talimat göndererek stadta yıkım işlemlerinin başlamasını bildirdi. Yapılan açıklamada yıkımın ardından yeni projenin başlanacağını ve 2015-16 futbol sezonuna yetiştirileceği bildirilmiştir.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İzmir İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, 2015 yılının Nisan ayında yaptığı açıklamada stadın yıkımına başlanacağını ve tesisin 2015-16 sezonun ikinci yarısında maçların tekrardan oynanmasına uygun hale geleceğini belirtti. Ancak yıkım çalışmalarına 2015 yılının Temmuz ayında başlanmış ve Eylül ayında sona ermiştir.

2016 – 2017 sezonu başlarken stadyum, tribünleri yıkılmış ve atıl bir durumda bekletilmektedir. İlk olarak 2016 yılı Eylül ayında stadın ihalesi yapılacağı belirtilmiştir. Her zaman ki gibi, stadyumun yapımı geciktirilmektedir.